Győri orvoskereső







Endoszkópia
Az endoszkópia jelentése a görögből: benézés, ami általában az emberi test belsejébe való betekintést jelenti annak megfigyelése céljából, mégpedig egy diagnosztikás műszer, egy endoszkóp segítségével.
Tovább a cikkhez



A policisztás ovárium szindróma
A policisztás petefészek szindróma (PCOS) az egyik leggyakoribb hormonrendszert érintő női betegség, és a meddőség egyik fő oka.
Tovább a cikkhez


Emlő
Az emlő vagy mell az emlősökre jellemző páros szerv, melyben külső elválasztású mirigyszövet helyezkedik el.
Tovább a cikkhez


HPV, Humán papillomavírus
A humán papillomavírus (HPV vagy Human Papillomavirus) egy DNS-víruscsoport, mely a bőrön és a nyálkahártyákon okoz elváltozásokat.
Tovább a cikkhez


Méh-anatómia
A méh (uterus) rendeltetése a megtermékenyített pete befogadásában áll, hogy benne a magzat kifejlődjön, majd érettségét elérve megszülessen.
Tovább a cikkhez


Méhnyakrák
A méhnyakrák a méh alsó, elkeskenyedő részén, a méhnyakon, hosszú évek alatt lassan, lényegében panasz és tünetmentesen kifejlődő rosszindulatú daganatos betegség, amelyet humán papillomavírus (HPV) fertőzés okoz.
Tovább a cikkhez


Női nemi szervek
A női nemi szervek a nők szaporító szervei, melyek két csoportba sorolhatók. Léteznek külső és belső nemi szervek. Előbbihez a szeméremdomb, a kis- és nagyajkak, a hüvely, a Bartholin-mirigyek és a csikló tartoznak, míg a másik csoportba a méh, a méhkürtök vagy petevezetékek, és a petefészkek tartoznak.
Tovább a cikkhez


Petefészek
A női ivarmirigy, a petefészek (ovarium) páros szerv, a nemi érettség bekövetkeztéig nyugalomban van, ekkor a hipotalamo-hipofízeális rendszer serkentő gonadotróp hormonjainak (FSH, LH) hatására működni kezd, és női ivarsejteket (petesejt, ovum), valamint ösztrogén és progeszteron hormonokat termel.
Tovább a cikkhez


Petevezeték
A petevezeték, méhkürt (tuba uterina; salpinx) páros, csőszerű kismedencei szerv, amely a széles méhszalag felső szélén a petefészek közvetlen környezetéből a méh üregébe vezet.
Tovább a cikkhez


Sárgatesthormon
A progeszteron (progesteron) egy hormon, amely a szexuálisan aktív szakaszban lévő nők petefészkében termelődik, a tüszőrepedést (ovulatio) követően a tüszőhám és a belső tok sejtjeinek átalakulásával kialakuló sárgatestben (corpus luteum), a tüszőrepedést is kiváltó (luteinizáló) (LH) hormon hatására.
Tovább a cikkhez


Sikeres petesejt megőrzés fagyasztással
Petesejt fagyasztatás késői gyermekvállalási szándék és különböző megbetegedések esetén is ajánlott.
Tovább a cikkhez