Győri orvoskereső







Vitamin B-éla


     


Vitamin Margit családjában, a Vízben oldható ágba tartozom. A családom ősi, amit bizonyít az a tény, hogy a hiányomban kialakuló betegséget már a VII. században felfedezték és leírták. A legnagyobb létszámmal rendelkező család vagyunk. Túladagolni a gyermekek egyik tagját sem lehet, mivel Vízoldható vitaminok vagyunk, a felesleget a vese kiválasztja és Te kipisiled. A nevem Vitamin Béla és a gyermekeket utánam Bélának keresztelték. Tizenkét gyermekem van, megkülönböztetésre mindenki egy sorszámmal rendelkezik. Minden gyermekem fontos feladatot lát el.


Röviden ismerkedj meg velük:


      - B1 gyermekem - Főbb feladata az energiaszolgáltató folyamatok elősegítéséhez. Segítséget nyújt az idegek működéséhez, az idegrendszer energiaellátásához. Segíti szíved működésének egyenletességét, ritmusát. Ha fáj a lábad vagy kezed és nehezebb a mozogásod, mert valamilyen mozgásszervi megbetegedésed van, sietteti a betegség gyógyulását. Ha szomorú vagy és rosszkedvű javítja a kedvedet, segít a vidámság megtalálásában.


          Legjobban a gabonafélék héjában, az élesztőben, a teljes kiőrlésű gabonafélékben és a belőlük készült péksüteményekben, a hüvelyesekben, a dió- és mogyorófélékben, a húsokban (főleg a sertéshúsban) és a májban szeret elbújni.


          B1 gyermekem - hiányában károsodik a Szénhidrát Hédi - anyagcseréje, rossz szívműködés és rendellenes idegi-agyi működések, a beri-beri nevű betegség léphet fel.


      - B2 gyermekemre - 1879-ben a tudósok figyelmesek lettek egy, a tejsavóban megtalálható zöldessárga anyagra, amelyet a színe után flavinnak neveztek el. 1935-ben Kuhn előállította laboratóriumában és meghatározta szerkezetét. A riboflavin elnevezést Karrertől - egy svájci Nobel-díjas biokémikustól - kapta, amely egyrészt a színére, másrészt a kémiai szerkezetét alkotó öt szénatomos molekulára utal. Gyermekem sok feladatot lát el.
          1. Fontos szerepe van Szénhidrát Hédi anyagcseréjében.
          2. Segítséget nyújt a testszöveteid légzéshez.
          3. A testben felhalmozott méreganyagok kiürüléséhez.
          4. Őrzi a nyálkahártyáid épségét, hajad és a körmeid erősítését.
          5. Vigyáz az éleslátásodra.


Gyermekem kedvelt lakóhelye, a tej és tejtermékek, a zöldség- és főzelékfélék, a húsok, a máj, a vese, a tojás és a gabonafélék. Ha hiányzik a szervezetedből tünetként, elsősorban a bőr- és nyálkahártyán, az ajkakon és a szájzug berepedezésében, pikkelyesedésében mutatkoznak meg.


      - B3 gyermekemet - A harmadikként fedezték fel, ezért B3-vitaminnak nevezték el. Feladata a Szénhidrát Hédi, Fehérje Ferkó, Zsíros Zsófi -anyagcseréjének a segítése, vigyáz vérben lévő zsírokra azaz koleszterinre, figyeli annak szabályozását.


Legjobban az alábbi ételekben szeret tartózkodni: hús, máj, vese, hal, tojás, élesztő, szárazhüvelyesek, zöldségfélék és a barna kenyér. Hiányában bőrártalmakkal, a nyelv gyulladásával, rendellenes bélrendszeri és idegrendszeri működéssel járó betegségek alakulhatnak ki. Hormon hiányt is előidézhet, amely mélabússágot idéz elő, vagy alvászavart.


Érdekességként megemlítem, hogy az édességfogyasztóknak és az antibiotikumokat szedők szervezetének több B3 vitaminra van szüksége, mert ezen szerek felszívódásuk során sok vitamint elhasználnak.


      - B5-gyermekem - akit pantoténsavnak is neveznek már a neve is előfordulási helyére utal. A görög eredetű szó jelentése: mindenütt fellelhető, tehát széles körben fordul elő az élelmiszerekben. Egyes kutatások szerint serkenti a mellékvese hormonjainak termelődését, és feltételezik, hogy lassíthatja az öregedést. A szervezetednek szüksége van rá, amikor gyulladás keletkezik benne és az izgalmak csökkentésében, kivédésében is szerepe van. Szükséges a gyógyszerek kiürüléséhez zsírlebontáshoz, sejtek energiatermeléséhez, életerőhöz és a haj színéhez. A legtöbb élelmiszerben megtalálható fő forrásaink a máj, az élesztő és gabonafélék, péksütemények.


Hiánytünetek általában csak nagyon egyoldalú, túlságosan sok finomított élelmiszert tartalmazó étrendnél alakulnak ki. A tünetek leggyakrabban a bőrön, az idegrendszerben, illetve az anyagcserében okoznak elváltozásokat. B5 gyermekem szükségletének növekedését egyes gyógyszerek szedése, a rendszeres alkoholfogyasztás és a dohányzás is okozhatja, de az erőltetett, túl intenzív sport is növeli vitamin igényünket.


Túladagolás különösen egyéb B vitaminok nélkül, felboríthatja az anyagcserét, bár ez csak extrém nagy adagok mellett lehetséges, amennyit normál körülmények között képtelenség a szervezetbe juttatni.


      - B6 - gyermekem felfedezése tévedésen alapult. 1934-ben György Péter élesztőkivonattal végzett vizsgálatai során rájött, hogy a bőrgyulladás gyógyulása egy teljesen új molekulának köszönhető, amit B6-vitaminnak nevezett el. 1939-ben Harris és Folkers vázolta fel a kémiai szerkezetet és állította elő szintetikusan a vitamint, amely György javaslatára a Piridoxin nevet kapta. A későbbiekben kiderült, hogy a B6-vitamin kémiailag nem egy, hanem három egymásba könnyen átalakuló molekula, amelyeket csak a vázukhoz kapcsolódó oldalláncok egyike különböztet meg egymástól. A B6-vitamin leginkább fehérjéhez kötötten fordul elő a táplálékainkban. Míg piridoxin (piridoxol) formában a növényi eredetű élelmiszerekben, addig piridoxál és piridoxamin formában az állati eredetű élelmiszerekben található meg.


Gyermekem feladata az Aminosavak Katák és a Fehérje Ferkók anyagcseréjében, az idegrendszer megfelelő működésében, a bőrfelület épségének megőrzésében, védekező rendszerünk kifogástalan működésében van ezen kívül és véd a szívizom elhalás ellen.


Ahol szívesen tanyázik a máj, a hús, tejtermékek, szárazhüvelyesek, élesztő, tojássárgája, barna liszt és az ebből készülő pékáruk, kukorica, zöldségfélék. Ha táplálkozásodból hiányoznak ezek az ételek a bőrön- és nyálkahártyán elváltozások, vérszegénység, ideggyulladás jelentkezhetnek. Általános tüneteként: gyengeség, levertség jelentkezik.


Érdekesség: A fogyókúrák és diéták súlyos B6-vitamin hiányt idézhetnek elő.


      - B9-gyermekemet más néven Folsavnak is nevezhetném. A folsav története az 1930-as évek elején kezdődött, amikor Indiában dr. Lucy Wills élesztővel kezdte el kezelni a terhes nők körében nagyon elterjedt, vérszegénységet. Többéves vizsgálatok után sikerült izolálni az anyagot, ami folsav elnevezés kapta. A név a latin folium szóból ered, és levelet és lombozatot jelent, amely arra is utal, hogy fő forrásai elsősorban a növényi levelek. Feladata a vérképződés elősegítése segíti a növekedést fokozza az étvágyat, fájdalomcsillapítóként hat. A gyomor-bélrendszer és a szájnyálkahártya épségéhez hozzájárul, - véd a szívinfarktustól.


Legjobb folsav forrásaink a máj, a leveles zöldségek (különösen a paraj), a gyümölcsök, és az élesztő. Folsav hiányában a vérsejtek minden típusának száma csökken, a vérképben abnormálisan nagy vörösvértesteket látunk, nyelvgyulladás lép fel, gyomor-bélrendszeri tünetek jelentkeznek. Fejlődő szervezeteknél fejlődési rendellenességek léphetnek fel.


Érdekesség: A szoláriumozás hozzájárul, és a napozás emelheti a folsavszükségletet.


      - B12-gyermekem akit másképpen Kobalaminnak is neveznek), felfedezése a vészes vérszegénység betegség kialakulásának felfedezéséhez fűződik. A betegséget kórképét először 1849-ben írtak le. A gyógyítása azonban a következő század negyedéig váratott magára. Felismerték, hogy a máj és kivonata olyan anyagot tartalmaz, amely csak a gyomorsavval együtt bejutva fejti ki hatását. Az anyag 1948 óta viseli a B12-vitamin nevet.


Feladata: Fehérje Ferkó - anyagcserjének elősegítése, az idegrendszer erősítése, figyelmed összpontosításának segítése, a vörösvértestek képzése, vérképződés serkentése, a gyermekeknél fokozza az étvágyat, és a növekedést


Legkedvesebb lakóhelyei a máj, a hús és a tojás. Kis mennyiségben, jelen van a tejben és a tejtermékekben. Gyermekem hiányában vészes vérszegénység lép fel (a vörösvértestek képzése szinte teljesen leáll), gyomor, bélrendszeri és idegrendszeri panaszok és tünetek jelentkeznek. Vízoldható vitamin lévén nem lehet túladagolni.


Érdekesség - Nagyobb vérveszteség esetén nő a szervezet B12 vitamin szükséglete, a fogamzásgátlók és az altatók viszont akadályozzák felhasználását.


Szörnyen elfáradhattál! Röviden ismételjünk! Vitamin Béla családja vízbenoldódó. A családban sok gyermek van. Mindenki a Béla nevet örökölte, de mellé számot is kapott a megkülönböztetésre. Gyakran feltalálójuk becenevet is ragasztott hozzájuk. Jelentőségük, feladatuk sok. Befolyásolják a makró tápanyagok anyagcseréjét, segítik az idegrendszer működését, a test és sejt növekedést, a sejtlégzést a vérképzést, bizonyos hormonok működését. Béla gyermekei a lisztben, leveles nővényekben, májban, a tejben és a sertéshúsban szeretnek lenni.


Szerző:
Bakonyi Zoltánné (Nyitrai Gizella)
nyugdíjas ápolónő - Ajka


Továbbközlése kizárólag a szerző és forrás megjelöléssel engedélyezett!