Győri orvoskereső







Ásványi Ágnes nemzetsége


Elegánsan Mineráliák névvel is szokták nevezni az Ásványi Ágnes nemzetségéhez tartozó anyagokat, melyek szervezet számára fontosak. A nemzetség éppen úgy, mint a táplálékok makróelemekre, mikroelemekre és nyomelemekre tagozódnak.

Ásványi anyagokon mennyiségre való kitétel nélkül minden olyan anyagot értünk, melyek energiát nem szolgáltatnak, nem vitaminok (tehát nem szerves vegyületek), nem toxikusak (legalábbis szokásos mennyiségükben) a szervezet számára, viszont valamilyen mértékben szükségesek a zökkenőmenetes működéshez.

      - Makroelemnek azt az ásványi anyagot értjük, amely szervezetünk számára naponta néhány száz milligramm vagy éppen néhány grammnyi mennyiségben szükséges. A szervezeted számára elengedhetetlenül szükséges makroelemek: kalcium, foszfor, nátrium, kálium, magnézium, klór, kén.

      - Mikroelemnek nevezzük azt az ásványi anyagot, amelyből naponta néhány milligrammra vagy még annál is kevesebbre van szükségünk

      - Nyomelemek azok a mikroelemek, amelyek valóban csak nyomokban fordulnak elő a szervezetben, nem is kell őket mindennap felvenni. Nagyon sokszor a mikroelem és a nyomelem fogalma összemosódik.

      - A szervezeted számára elengedhetetlenül szükséges mikroelemek: vas, réz, kobalt, cink, mangán, jód, molibdén, fluor, szelén, króm.

      - Valószínűleg a szervezeted számára elengedhetetlenül szükséges mikroelemek: nikkel, ón, szilícium, vanádium.

      - Ezeken kívül ismerünk még ismeretlen funkciójú nyomelemek: alumínium, kadmium, ólom, arzén, bárium, stroncium, higany, ezüst, arany, antimon.

A táplálkozástudományi kutatások bebizonyították, hogy az Ásványi Ágnes nemzetség tulajdonképpen anyagcserénk minden fázisában, szerephez jutnak. Fontos azt is ismerni, hogy egy-egy anyag általában több folyamatban is részt vesz.
A sokrétű feladatok közül nézzük meg a kettőt

Csontváz: Ásványi Ágnes családjából jó pár ásványi anyag részt vesz csontváznak felépítésében. Ezeket strukturális elemeknek is hívjuk, hiszen csontokat, fogakat építenek fel, de találkozunk még az idegi ingerületek vezetése, az izmok összehúzódása, és a szervezet sav-bázis egyensúlyának fenntartása kapcsán is velük.

Mindenki tud példát hozni, hiszen kinek ne volna ismerős a kalcium vagy a foszfor jelentősége? Igen, valóban ők alkotják legnagyobbrészt a csontokat és a fog cementállományát, de ne feledkezzünk el a magnéziumról vagy éppen a kénről sem. Az állandó építő-lebontó folyamatok révén nagyobb mennyiség ürül a szervezetünkből naponta, és természetesen egészségünk érdekében pótolni kell őket.

Egy másik érdekes anyag, a vas. Szerepe az oxigénszállításban közismert. A szervezetedben a vér színét az határozza meg hogy milyen a vas oxigén felvevő képessége. A vas könnyen köt magához egy oxigénmolekulát, ilyen állapotában szép élénkpiros színű, ettől lesz az artériás vér világospiros. Ha a sejtek között leadta oxigénjét, egy széndioxid molekulát köt meg, amitől színe barnássá válik, így a vénás keringésben egészen sötétvörös vért láthatunk. A vas részt vesz még az idegrendszer működésében és a szaporodásban, csecsemő- és kisgyermekkorban a tanulás és az intelligencia fejlődését alapvetően meghatározza.

Foglaljuk össze mit olvastunk: Ásványi Ágnes családja mikró -makró és nyomelem anyagokból áll. A szervezetben minden elemre szükség van az anyagcsere folyamatoknál. A felhasznált anyagok mennyisége meghatározott. A családunk jelentősége meghatározó a szervezet működéséhez.


Miután végigjártuk Táplálék ország tartományait és megismerkedtél lakóival tudod azt, hogy a milyen összetevőkből készülök én, az ÉTEL. A tápanyagok megismertették Veled a jó és rossz tulajdonságaikat, remélem, ezután ezeket figyelembe veszed, amikor az étkezéshez készülsz.
A tápanyagok ismeretét ne felejtsd el! Főzzél egészséges tápanyagokkal! Étrended legyen mindig változatos! Figyelj arra, hogy ételed mennyi kalóriát ér! Legyen táplálékod rost dús. Fogyasszál sok friss zöldséget, gyümölcsöt! Kerüld a túl sós, túl édes dolgokat! A folyadékfogyasztásról sem feledkezzél meg, ez többségben VÍZ legyen! Miután ettél- ittál mozogj rendszeresen! Fuss, kerékpározz, rúgd a bőrt, sétálj, vagy ússzál!
NE ÜLJ ÁLLANDÓAN A TELEVÍZIÓ ÉS A SZÁMÍTÓGÉP MÖGÖTT!!



Szerző:
Bakonyi Zoltánné (Nyitrai Gizella)
nyugdíjas ápolónő - Ajka

Továbbközlése kizárólag a szerző és forrás megjelöléssel engedélyezett!