Győri orvoskereső







Gyógyító hipnózis


Gyógyító hipnózis


Mint tudjuk a hipnózis alapelemei ? szuggesztiókkal történő gyógyítás, fájdalomcsillapítás - több évezredes múltra nyúlnak vissza, amelyekről már az egyiptomi papirusztekercseken is olvashattunk. A szuggesztió, a transz és az eksztázis mindig is része volt valamennyi nép gyógyító rítusainak. A különböző korszakok, társadalmak és kultúrák kialakították maguknak a szuggesztiókra épülő gyógyító eljárásaikat, de több évezrednek kellett eltelnie, amíg a ?varázsló? technikáktól eljutottunk a mai értelemben vett tudományosan is megalapozott hipnoterápiáig.


Túl a misztikumon és a cirkuszi produkciókon mi is valójában a mai értelemben vett orvosi, gyógyító hipnózis?


Hipnoid állapotot mindenki átélhetett már a hétköznapi életben: ilyen az amikor színházban vagy a moziban ülve úgy érezzük, hogy megszűnik a külvilág és mintha nem nézői hanem szereplői lennénk az eseményeknek. Hasonló élményt jelent az intim együttlétek során az orgazmus is, amely kiragad a mindennapi valóságból éppúgy, mint amikor belefeledkezünk egy táncba. Ilyen különleges tudatállapot a hipnózis is, amely során a gondolkodás, az érzékelés, a képzelet és az észlelés elszakad a külvilágtól és a belső világra koncentrálódik. Ezt az állapotot létrehozhatjuk ingerek beszűkítésével, relaxációs technikákkal vagy ellenkezőleg, ingerek fokozásával, aktív ?éber hipnózissal (ez utóbbi prof. dr. Bányai Éva nevéhez fűződik).


A hipnózis egy olyan módosult tudatállapot, amelyben a hipnotizőr szuggesztióinak hatására az elfojtott vagy elfelejtett emlékek, élmények kisebb-nagyobb mértékben hozzáférhetővé válnak. Éber állapotban az agy erős kontrollt gyakorol, de ez a kontroll a beszűkített tudatállapotban gyengül, a gátlások oldódnak, a páciens többet tár fel önmagából, a belső világából. A személy nyitottabbá válik, fokozódik a képzeleti tevékenység, az érzelmek jobban mobilizálhatók, csökken a valóságvizsgálat és a páciens elfogadja a terapeuta utasításait. Az elfogadás persze azért nem korlátlan, és a hipnotizált ebben a módosult tudatállapotban sincs kiszolgáltatott helyzetben és nem veszíti el kontrollját önmaga felett. Ez azt jelenti, hogy csak olyan szuggesztiót hajt végre, amely morális nézetével, erkölcsi felfogásával összeegyeztethető.


A hipnózis objektivizálható


Módosult tudatállapotban nem csupán szubjektív élményekről és magatartásváltozásokról van szó, hanem a kutatási eredmények egyértelműen bizonyították, hogy hipnózisban fiziológiai, idegrendszeri változások jönnek létre. A szuggesztió által létrehozott változásokat EEG, bőrellenállás-mérés, agyi képalkotó eljárások (MRI, PET) segítségével igazolni lehet mind a klasszikus relaxációs, mind az aktív-éber hipnózisban. Ez utóbbit élsportolók teljesítményfokozására használjuk, amely a műszeres vizsgálatokon túlmenően percekben, másodpercekben és az elért sikerben is mérhető.


Indikációs területek


A módszer nem tekinthető mindig és minden esetben hatásos gyógymódnak, de térhódítása minden kétséget kizáró. A hipnoterápiára a páciensnek motiváltnak kell lennie és jó, ha legalább közepesen mértékben fogékony a hipnózisra. A hipnózis önmagában is és más terápiás módszerekkel kombinálva is nagyon sok betegség gyógyításában hatékonyan alkalmazható. A modern orvoslásban a hipnoterápia indikációs területe egyre szélesebb terület foglal magába. A következő betegségekben nagyon jól hasznosítható: különböző neurotikus kórképek, ?szorongások, fóbiák, depresszió --, pszichoszomatikus kórképek,-- légzőszervi problémák, - emésztőrendszeri rendellenesség, allergiák, bőrbetegségek, magas vérnyomás stb?-- viselkedéses és szokás- problémák-- étkezési zavarok, dohányzás, alvászavar. Hatékonyan alkalmazzák fájdalomcsillapításra, szülészetben, onkológiában, fog-és szájsebészetben egyaránt. Természetesen vannak ezen terápiás formának ellenjavallatai is. Azokban az esetekben amikor a páciens nem motivált a hipnózisra, ha mentális problémák merülnek fel, illetve ha pszichózis akut fázisában van, akkor a hipnoterápia nem alkalmazható.


Hipnotizálhatóság (hipnábilitás)


Gyógyító hipnózis


A hipnózisra való képesség rendkívül különböző. Kevés kivétellel, de valamilyen mértékben szinte mindenki fogékony a hipnózisra. Az emberek körülbelül hatvan százaléka közepesen, húsz százaléka az átlagnál erősebben, húsz százaléka pedig gyengébben hipnábilis. A terápia hatékonyságát a páciens hipnózis iránti fogékonysága befolyásolhatja.


Reinkarnáció vagy törölt emlékek?


Az elmúlt egy-másfél évtizedben többször hallunk az úgynevezett reinkarnációs hipnózisról, amelyben a hipnotizőr a páciensét az "előző életébe repíti". Az igazolt tény, hogy az ember a korábbi, régen elfelejtett élményeit egészen a születés pillanatáig hipnózisban fel tudja idézni. A reinkarnációs ? előző életekbe visszavezető ? hipnózis létére azonban nincs semmilyen konkrét bizonyíték. Szakemberek vizsgálták a jelenséget és arra a következtetésre jutottak, hogy a pácienseknek az "előző életeikből" megjelenő víziójuk nem más, mint a kora gyermek- vagy a fiatalkorból felszínre törő, a tudatból törölt emlékképek megjelenései valós vagy a tudatalatti által színezett formában.


Egy férfi a reinkarnációs hipnózisban kínaiul beszélt és azt állította, mandarin volt több évszázaddal korábban. A későbbi elemzésekből azonban kiderült, hogy kisgyermekként New Yorkban a kínai negyedben lakott, ahol a lakás falain egész nap a szomszédos kínai család életének beszélgetései hallatszottak. Az így megtanult kínai szavakat az emlékezete a későbbiek során törölte, majd a hipnózis során ezek kerültek a felszínre.


Gyógyhatás és kártékonyság


A hipnózissal végzett terápia képzett, szakavatott kezekben gyógyító hatású lehet, de az önmagát hipnotizőrnek kikiáltott személy kezében bajt is okozhat. A gyengébb pszichével rendelkező és pszichés betegségre hajlamos ember a képzetlen, laikus, szakmai tudás nélkül végzett hipnózis hatására sajnos megbetegedhet. A hipnózis során olyan élmények és emlékek kerülhetnek felszínre, amelyeket ha nem megfelelő módón oldanak fel, akkor az esetleg komoly megrázkódtatást jelenthet. A csoportos hipnózis során sincs mindig lehetőség arra, hogy a tudat-közelbe került régen elfeledett rossz emlékek feldolgozásra kerüljenek, amelyeknek a súlyával utána már képtelen lesz megbirkózni a páciens.


Hazánkban hipnoterápiát csak és kizárólag orvos, fogorvos és pszichológus diplomával rendelkező személy végezhet. Itthon ezt a technikát körülbelül négyszáz fent említett személy tanulta meg és hatékonyan alkalmazza.


A képzett szakember kezében a hipnózis, mint terápiás módszer nemcsak abszolút veszélytelen, hanem egyértelműen alkalmas a betegségek okainak feltárására, gyógyítására és a tünetek csökkentésére, megszüntetésére.


Hazánkban a képzést akkreditált, hivatalos szakmai képzőhelyek (Magyar Hipnózis Egyesület ?(MHE) és Integratív Pszichoterápiás Egyesület ) végzik. Ez egyben garanciát jelent arra, hogy az itt képesítést kapott kollegák tudományosan megalapozott, szakszerűen felkészített szakemberek, akik a szakma etikai szabályait betartva végzik a hipnózissal történő kezelést.


Dr. Puskás Katalin
klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta,
hipnoteraputa
MHE Kommunikációs Igazgató (1996-2008)
Honlap




Mentalmed
Pszichoterápiás Rendelés
Rendelő:
9023 Győr, Bartók Béla u. 20.
Rendelési idő


Copyright © Dr. Puskás Katalin klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta,

Minden jog fenntartva!