Győri orvoskereső







Endokrinológia


Az endokrinológia a belső elválasztású mirigyek - leginkább a pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigyek, a mellékvese, a hasnyálmirigy - működésének élettanával, azok betegségeivel foglalkozik. A hormonzavarok kezelésével az endokrinológus szakorvos foglalkozik.


Az endokrin rendszer működése

Belső elválasztású mirigyek mindazon szervek, melyek sejtjei különböző hatást kifejtő hormonokat termelnek. Ezek az anyagok a keringési rendszerbe jutva, az egész szervezetben fejtik ki hatásukat. Ezért nevezzük ezeket belső elválasztású (endokrin) mirigyeknek, megkülönböztetve a külső elválasztású (exokrin) mirigyektől (pl.: nyálmirigyek).


Az emberi szervezet működéséért, a külső és belső környezethez való alkalmazkodásért három, egymással szoros kapcsolatban lévő rendszer felelős:


Idegrendszer

Ingerületátvivő anyagokkal szabályozza a központi idegrendszer és a perifériás szervek között megvalósuló reflexkapcsolatokat.


Endokrin rendszer

Tevékenységét a belső elválasztású mirigyek által termelt hormonok segítségével fejti ki.


Immunrendszer

Védelmet biztosít a szervezet számára a külső környezetből valamint a belső szervekből érkező kóros behatások ellen.


E három rendszer működése nem szétválasztható, összhangjuk biztosítja a szervezet normális, és időben alkalmazkodó működését.


Az idegrendszerben keletkező kémiai anyagok - egyéb feladatuk mellett - hormonális hatást is kifejtenek. Különösen szoros kapcsolat van a központi idegrendszer egyik része, a hipotalamusz és az endokrin működés szabályozásában fontos szerepet betöltő agyalapi mirigy között.


Az endokrin rendszer hormonjai a központi idegrendszerben ingerületátvivő szerepet tölthetnek be, és a két rendszer szabályozása szoros összefüggést mutat. Az immunrendszer működése, normális és kóros körülmények között is kapcsolódik mind az idegrendszerhez, mind az endokrin rendszerhez.


Az endokrin mirigyek és az általuk termelt hormonok a test valamennyi sejtjéhez eljutva széles körű, jól meghatározható tevékenységet fejtenek ki.


Forrás:
Wikipédia